tpzs@freemail.hu        turcsanyine.perge.zsuzsanna
TURCSÁNYINÉ PERGE ZSUZSANNA OKLEVELES ASZTROLÓGUS SZOLNOK SZANDAI S. U. 35.
BEJELENTKEZÉS: 06 30 482-6438 VÁROM KEDVES ÜGYFELEIMET MOST MÁR SKYPE-ON IS
 
 

Cikkek:

Témakörök Tanulmányok

Programok:

Chart

Az állatövi jegyek mitológiája

Tné Zsuzsa
2003-11-02 10:21:00
A görög mitológia

Mítosz : Görög szó. Eredetileg müthosz, tehát 'történet', 'mese', 'monda'. Az emberi kultúra õsi idõszakából valók. Természeti és társadalmi jelenségek naiv világmagyarázata. Szereplõi: emberek, istenek, félistenek, vagy egyéb csodás lények. Gyakran félelmetes természeti erõk, vagy események képies megjelenítései.
. A mítoszok összessége a mitológia.
Az ókori görög nép politeista, tehát sokistenhitû volt. A görög mítoszokat Kr.e. keletkezett irodalmi mûvekbõl ismerhetjük meg.

A görög mitológia fejlõdésének három fokozata van:
- teriomorfizmus: állatarcú istenek pl.: sas, bagoly, bika, tehén, ló, galamb
- átmenet: félig állat, félig ember arcuk van pl.:
kentaur (ló és ember)
minotaurusz (bika és ember)
szphinx (oroszlán és ember)
hárpia (ragadozó madár és ember)
- antropomorf: emberistenek, melyeknek esetleg megmaradnak állati tulajdonságaik pl.: bagoly szemû Pallasz Athéné

Ezeknek az isteneknek a világa tükörképe a földi világnak. Úgy élnek ahogy az emberek: születnek, esznek (ételük az ambrózia), isznak (italuk a nektár), harcolnak, gyermekeik születnek, viszont sosem halnak meg.

Az istenek születése a görög mitológiában

A görög mitologikus elképzelések megegyeznek abban, hogy a világ az istenek nászából jött létre. További fejlõdése és tökéletesedése az istenek egymással folytatott harca árán valósult meg.

Elsõnek jött létre Khaosz, a tátongó "Üresség", majd õt követte Gaia, a széles mellû Föld, és Erósz, a "Szerelem" istene. Gaia elõször méltó párját hozta a világra, a csillagos égboltot, a mindent beborító Uranoszt. Az Ég és a Föld elsõ gyermekei voltak az elsõ istenek. Elõször hét titánt szült Gaia, köztük volt Atlasz és Prométheusz is, majd megszülettek leánytestvéreik a titaniszok. Aztán három egyszemû és három százkarú óriás jött a világra. Az Ég és a Föld elsõ gyermekei, durva óriások, szörnyalakok voltak. Maga Uranosz is elborzadt gyermekei láttán, és a küklopszokat meg a százkarúakat letaszította az alvilágba. Gaia ezért megharagudott férjére, s fellázította a titánokat, hogy álljanak bosszút apjukon. A legifjabb titán, Kronosz vállalkozott erre a feladatra, és apját megfosztva férfiasságától átvette az istenek feletti uralmat. Testvérét Rheiat vette feleségül, de félve, hogy õ is apja sorsára jut, születendõ gyermekeit sorra lenyelte. Ezért Rheia, mikor legutolsó gyermekét, Zeuszt várta elbújt Kronosz elõl Kréta szigetén. Zeusz születése után egy követ tett a pólyába, és azt adta át férjének. Kronosz gyanakvás nélkül lenyelte a követ. A gyermek Zeusz Kréta szigetén nevelkedett. Mikor felnõtt, mérget adott be apjának, aki ettõl sorra kihányta korábban elnyelt gyerekeit.

Ezután Zeusz tíz évig tartó háborút indított Kronosz és a titánok uralma ellen. Zeusz, az alvilágból kiszabadított küklopszokkal és százkarú óriásokkal legyõzte apját. Így lett Zeusz az istenek királya és az emberek atyja, õ alakította ki a rend és az értelem világát. Zeusz elsõ felesége Themisz volt, Uranosz és Gaia leánya, a Törvényesség istennõje. Második felesége Héra lett, aki egyben testvére is, õ a nõk védelmezõ istennõje. Házasságukból született : Arész, a Háború istene. Zeusz szeretõje Létó volt, akitõl Apollón, a Világosság, a Jóslás és a Költészet istene, valamint Artemisz, a Vadászat szûz istennõje is született. Héra nagyon megharagudott férje kicsapongásai miatt, és elhatározta, hogy õ is szül egy olyan gyereket, aki nem Zeusztól származik. Így látta meg a napvilágot a férfi nélkül fogant Héphaisztosz. Õ azonban olyan csúnya volt, hogy születése után anyja ledobta az Olümposzról. A zuhanás miatt kitörte a lábát és az Etna vulkánban berendezett kovácsmûhelyében élt. Héphaisztosz volt a Tûz és a Kovácsmesterség istene, az istenek sánta kovácsa. A tudás és a Mûvészetek istennõje Pallasz Athéné, Zeusz fejébõl pattant ki. A Zeusz villámától megérintett tenger habjaiban született meg Aphrodité, a Szépség és a Szerelem istennõje. Zeusz fia még Hermész a Tolvajok istene, Hermész utóda pedig Pán, a Pásztoristen. A görög istenek sorában meg kell említeni még Dionüszoszt, a Szõlõ, a Bor és a Mámor istenét; Hébét, az Ifjúság istennõjét; és Héliosz Napistent. Zeusz valamint egy halandó nõ gyermeke Héraklész félisten lett. A Sors istenei a Moirák, akik az élet fonalát szövik, és néha-néha el is szakítanak egyet. A Mûvészetek és Tudományágak legjelentõsebb képviselõi pedig a kilenc nõbõl álló Múzsák. A Csillagászat múzsája Uránia.


A Leo Hevelius atlaszában
Az állatövi csillagképek

Õsidõk óta az összes csillagkép közül azok vonják leginkább magukra a figyelmet, amelyek az ekliptika mentén fekszenek. Ezek az állatövi csillagképek. Teljesen természetes ez a jelenség, hiszen éppen ezekben a csillagképekben mozog a Nap, a Hold és itt haladnak a bolygók is. Gyakran észrevehetjük, hogy valamelyik állatövi csillag képben még egy fényes égitest látható. Ez rendszerint a négy legfényesebb bolygó, vagyis a Vénusz, Mars, Jupiter és a Szaturnusz. Ezeknek az égitesteknek az együttállásából kísérelték meg az asztrológusok idõrõl idõre, hogy az ember sorsát megmagyarázzák, kifürkésszék. Az állatövhöz nyúltak, ha a sorsról kellett horoszkópot összeállítani.

Az állatöv a maga egészében az ég dicsõségének, a teljes körforgásnak, a fény szférájának, az égboltnak, magasztos érzéseknek, és az idõ a szimbolikáját fejezte ki

Üzenőfal

Vendég: Elloptad a cikkemet te geci kurva!a régi Mandala lapból Illett volna feltüntetni a forrást ! Legalább !
Vendég: Kedves Zsuzsa!Köszönöm szèpen a nagyszerű olvasnivalòkat.Jò egèszsèget kìvànok!Katalin
Vendég: Kedves Zsuzsa!

Olvastam a Trutina Hermetisz féle aszcendens meghatàrozàs mòdszeréröl.
Azt szeretném megkérdezni, hogy a 3. mikor a radix hold és az Asc vagy Desc különbségét kell kiszàmolni, ott az Asc vagy Desc - st melyiket kell a szü

Vendég: vagy szívesen felvenném máshol a kapcsolatot
Vendég:
Vendég: Ha van kedve írjon nyugodtan ide
Vendég: Megakadt a szemem az előző vendég üzenetén. Nekem is jövő januárban kerül együttállásba a tranzit Szaturnusz, és Plutó az aszcendensemmel. Érdekelne milyen tapasztalatai vannak. Szívesen folytatnék eszmecserét:
Vendég: Bocsánat az előbbi bejegyzésben elfelejtettem írni, hogy a transit szaturnusz és plutó van a radix szerinti 12-es házban és onnan érik el jövő január közepén az ascendensemet, konjugálnak majd rajta..
Vendég: Kedves Zsuzsa! Bak 23 fokon van az ascendensem, és a plutó illetve a szaturnusz is a 12-es házban van, 2020 január közepén konjugálnak az ascendensemen....Radixom szerint szűsz-ben 8-as házban van a plutóm. Igyekszem a változásokat pozitívan


minden üzenet új üzenet